O moim bilansie postępowań konkursowych NFZ i o fajnych blogach dla pacjentów na temat prawa medycznego

Gabriela Jędrys        12 listopada 2017        6 komentarzy

Gdyby gdzieś sprzedawali czas, to chętnie kupiłabym tak z pięć dodatkowych godzin dziennie.  Właściwie można by nie spać i mieć te godziny, jednak obawiam się o ich jakość.

Zupełnie nie jest tak, że nie mam o czym pisać na blogu, jest nawet wprost przeciwnie.  W całej Polsce od końca zeszłego roku trwają postępowania konkursowe, w które jestem zaangażowana.

Gdyby pokusić się o mój bilans w tych postępowaniach, to mogę się pochwalić do tej pory dwoma pozytywnie rozstrzygniętymi protestami, trzema odwołaniami i jedną wygraną sprawą przed WSA, w sensie uchylenia obu decyzji NFZ co do rozstrzygnięcia postępowania w opiece długoterminowej. Nie ukrywam, że liczę na więcej, kolejne skargi już są w sądach.

Może się komuś wydawać, że chwalenie się jest w tym przypadku zupełnie nieuzasadnione, bo to strasznie marny wynik na te kilkadziesiat prowadzonych spraw, ale proszę zajrzeć na strony w internecie , gdzie NFZ publikuje informacje o uwzględnionych protestach i treść wydanych decyzji – pozytywne rozstrzygnięcia dla oferentów to okazy równie rzadkie jak egzotyczny kwiat na bagnie. Nie jest w interesie  Funduszu rozstrzygać te sprawy na korzyść oferentów, bo NFZ działa w tym przypadku jako sędzia we własnej sprawie, takie są zasady. Część tych kwiatów wyrosła więc z moim udziałem.

Najczęściej zwracacie się do mnie, kiedy problem już wystąpił – oferta jest odrzucona, albo nie wybrana.  Wolę jednak, kiedy współpracujemy na etapie tworzenia oferty, wtedy nie trzeba pisać protestów i odwołań, bo oferta najczęściej jest po prostu wybierana.

Zapraszam jeszcze na szkolenia z kontraktowania świadczeń, jesteśmy wzbogaceni o nową wiedzę w tym zakresie,  czekają nas za chwilę konkursy w AOS i mogą być złośliwie ogłaszane jeszcze przed świętami, w grudniu tego roku. W sprawie szczegółów odsyłam na stronę organizatora:

Kraków

http://www.agamon.biz/szkolenia/wydarzenia/781.html

Wrocław:

http://www.agamon.biz/szkolenia/wydarzenia/782.html

Lublin:

http://www.agamon.biz/szkolenia/wydarzenia/784.html

Poznań:

http://www.agamon.biz/szkolenia/wydarzenia/783.html

I jeszcze jedna rzecz istotna.

Zajmuję sie prawem medycznym, czyli obsługą prawną i doradztwem dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, ale ostatnio zdarza się, że kontaktują się ze mną osoby, które są/były pacjentami  i proszę o pomoc w związku z roszczeniami z tytułu błędów medycznych, itp.

Nie podejmuję się prowadzenia takich spraw, bo zdecydowłam się być tylko po jednej stronie barykady i pomagać wyłącznie tym, którzy w podobnych sprawach są wzywani do zapłaty, a potem pozywani przez pacjentów. Dotyczas u moich klientów podobne historie nie kończyły się w sądach, z jednym wyjątkiem.

Jeżeli jesteś pacjentem i tu zajrzałeś, bo szukasz pomocy w sporze ze szpitalem czy przychodnią, możesz się zwrócić do moich kolegów po fachu, którzy się na tym znają i prowadzą świetne blogi, które sama czytam z zainteresowaniem, np.

do mec. Michała Grabca, z Katowic – http://blogoprawachpacjenta.com.pl/

do mec. Jolanty Budzowskiej, też z Krakowa – http://pomylkalekarza.pl/  http://bladprzyporodzie.com/

do mec. Daniela Anweilera z Katowic/Bielska Białej – http://odszkodowaniazabledymedyczne.pl

To są blogi ze stajni http://lexmonitor.pl/  Przypadek? Nie sądzę:)

Jakoś tak się złożyło, że wszyscy jesteśmy z południa Polski, ale nie wydaje mi sie żeby to był problem w sytuacji, gdy mamy tyle możliwości porozumiewania się na odległość. Skoro można leczyć na odległość (telemedycyna) i nawet NFZ to finansuje, to tym bardziej można świadczyć obsługę prawną na odległość. Wiem, co mówię, bo mam klientów od morza do Tatr:).

*  *  *

Lato minęło, jesień nastała  długa, ogród zazłocił sie, zrudział i zbrązowiał, kwiaty odchodzą, ale kwitną jeszcze trawy, ostatnie astry, jest nadal urokliwy.

 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jolanta Budzowska 13 listopada, 2017 o 09:27

Pani Mecenas,
bardzo dziękuję za rekomendację „z drugiej strony barykady”:) To prawda, pomagam poszkodowanym na skutek błędów medycznych pacjentom, ale wielu z nich trafia do mnie właśnie dzięki poleceniu ze strony innych prawników, a nawet lekarzy. Dziękuję raz jeszcze!
Jolanta Budzowska

Odpowiedz

Radek 19 listopada, 2017 o 18:45

Witam. Konkursy na fizjoterapie ambulatoryjną.
Gabinety deklarują specjalistę fizjoterapii (17pkt), który jest tylko na papierze bez swej osoby w gabinecie. Przez taką deklaracje traci się kontrakty….Jak dochodzić swoich praw?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 21 lutego, 2018 o 22:31

W trakcie postępowania trudno wykazać że inny oferent nie spełnia wymogów związanych z personelem. Jeżeli po zawarciu umowy z takim oferentem okaże się, że wykazany w ofercie specjalista za którego zostały przyznane punkty, nie udziela świadczeń i w jego miejsce nie został zatrudniony inny, można powiadomić o tym NFZ.

Odpowiedz

Grzegorz 22 grudnia, 2017 o 22:02

Pani Mecenas,
Mam pytanie – czy przewiduje Pani jakiś artykuł na blogu odnośnie RODO w podmiotach leczniczych? W tej materii mam też pytanie, czy będąc obecnie na etapie tworzenia nowego podmiotu leczniczego powinienem także podczas przyjmowania deklaracji wyboru lekarza, podpisywania oświadczeń o prawie do informacji i przekazywania dokumentacji etc. dołączyć także oświadczenie pacjenta o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych? Z góry dziękuje na odpowiedź.
Grzegorz

Odpowiedz

Jolanta 9 lutego, 2018 o 22:22

Ostatnio jednej z moich klientek, właścicielce apteki, NFZ zakwestionował sporą ilość recept z powodu.. ich rozmiarów, nieznacznie różniących się od obowiązujących. Skutkowało to odmową refundacji w kwocie kilkudziesieciu tysięcy złotych co postawiło aptekę na skraju bankructwa.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 21 lutego, 2018 o 21:57

Pani Jolanto, zainspirowała mnie Pani do kolejnego wpisu, trzeba odpocząć od kontraktowania. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: