Kryteria oceny ofert – zmiany dokonane i przyszłe

Gabriela Jędrys        10 lutego 2017        4 komentarze

Jakiś czas temu pisałam na blogu o kryteriach oceny ofert.  Wpis wraz z linkiem do kryteriów możesz poczytać  TUTAJ. Dlaczego te kryteria są tak ważne?

Wymogi obligatoryjne, których spełnienie warunkuje uznanie oferty za ważnie złożoną, znajdują się w rozporządzeniach Ministra Zdrowia tzw. „koszykowych, czyli np. rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i pozostałych, dotyczących każdego rodzaju świadczeń.

W praktyce okazuje się, że w postępowaniach o zawarcie umowy z NFZ, nie wystarczą warunki obligatoryjne, ponieważ w postępowaniu konkursowym przyznawane są punkty za dodatkowe kryteria, tzw. kryteria rankingujące, bez spełnienia których oferta nie ma szans na uzyskanie wysokiego miejsca w rankingu, czyli na wybranie jej do zawarcia umowy.

Kiedy kryteria określał Prezes  NFZ, zmieniały się często. Teraz wydaje je Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia, ale to wcale nie gwarantuje że kryteria pozostaną stałe, niezmienne. A ponieważ rozporządzenia raczej nie mają tekstów jednolitych tak jak ustawy, trzeba samemu śledzić zmiany.

Zrobiłam to już za Ciebie i tak:

Pierwsza zmiana kryteriów oceny ofert, dokonana została już 22 września 2016 r., krótko po tym jak zaczęły obowiązywać. Tekst zmian jest tutaj. Powinni do niego zajrzeć świadczeniodawcy, którzy mają zamiar składać oferty w rodzaju leczenie szpitalne – programy lekowe i w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny.

Druga zmiana kryteriów jest dopiero szykowana. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji wisi projekt zmiany rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2016 r.  Dotyczy kilku rodzajów świadczeń: POZ  – nocnej i dziennej opieki, AOS – okulistyki, świadczeń ASDK, stomatologii, psychiatrii i leczenia uzależnień, ratownictwa medycznego, świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie kardiologia i leczenie planowe, programów lekowych, świadczeń wysokospecjalistycznych. Projekt wprowadza  nowe zakresy świadczeń – opieka kompleksowa po zawale mięśnia sercowego i leczenie dorosłych chorych ze śpiączką. Projekt znajdziesz  pod tym linkiem.

Kiedy zmiana wejdzie w życie? Z treści projektu wynika, że w tempie ekspresowym, bo już nastepnego dnia po opublikowaniu. Teoretycznie jest możliwe, że następnego dnia po wejściu w życie nowych kryteriów, NFZ ogłosi postępowanie konkursowe, w którym oferty będą podlegały ocenie wg. tych właśnie zmienionych kryteriów. Kontrowersyjny pomysł, nie daj się więc zaskoczyć.

*  *  *

Dzisiaj mam kwiaty dla kardiologów:). Dicentra spectabilis, czyli serduszka okazała, naprawdę ma kwiaty w kształcie serca. Poczekamy na nie do maja.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna 15 lutego, 2017 o 09:33

Szanowna Pani Mecenas,
bardzo prosiłbym o odpowiedź i pomoc. A mianowicie szpital odmówił mi wystawienia zaświadczenia o zasadach współpracy i koordynacji działań z innymi podmiotami leczniczymi w zakresie zapewnienia swiadczeniobiorcy ciągłości opieki bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji. Co w takiej sytuacji mogę zrobić ?
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 15 lutego, 2017 o 14:56

Rozumiem że chodzi o kryterium ciągłości w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej? Brzmi następująco: „Ustalone zasady współpracy I koordynacji działań z innymi podmiotami leczniczymi w zakresie zapewnienia świadczeniobiorcom ciągłości opieki bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji” za 4 punkty. Z treści tego kryterium wynika, że aby je spełnić, należy zawrzeć porozumienie, umowę ze szpitalem, w której te zasady wspólpracy zostaną ustalone. Nie można wymagać od szpitala by wydał jakiekolwiek „zaświadczenie” w tej sprawie.
Też pozdrawiam:).

Odpowiedz

Joanna 15 lutego, 2017 o 15:35

A w sytuacji kiedy szpital nie wyraża zgody na podpisanie takiej umowy lub nie wyraża chęci aby zawrzeć takowe porozumienie ?
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 15 lutego, 2017 o 16:08

No cóż, zawieranie umów jest dobrowolne, roszczenia o zawarcie takiej umowy w tym przypadku zgłosić nie można. Pozostaje przekonywanie szpitala siłą argumentów:).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: