Kryteria wyboru ofert – nie sposób się nudzić

Gabriela Jędrys        21 lutego 2018        6 komentarzy

NFZ nadal prowadzi rozmaite postępowania konkursowe, w niemal wszystkich rodzajach świadczeń, na razie z pominięciem świadczeń AOS i psychiatrii.

Biorę w nich czynny udział, na każdym etapie i jak na razie w tym roku, czyli w 2018 – udało mi się wygrać przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi pięć kolejnych spraw, a w czterech postępowaniach NFZ uwzględnił protesty, które przygotowałam w imieniu klienta, więc nadal jesteśmy w grze.

Z kalendarza kontraktowania wynikało, że należy się spodziewać konkursów tam, gdzie ich jeszcze nie było, a umowy kończą się 30 czerwca 2018 r., ale coraz śmielej mówi się, że umowy zostaną znowu przedłużone o rok.

Jak niewierny Tomasz – nie uwierzę, póki nie zobaczę przepisu z którego miałoby to wynikać.  Jeśli tak się stanie,  cieszmy się podarowanym łaskawie czasem, bo z dotychczasowych postępowań np. w rehabilitacji, stomatologii, opiece długoterminowej, leczeniu szpitalnym wynika, że „starzy” świadczeniodawcy przegrywają, a szpitale które nie znalazły się w sieci, nie mają szansy na przystąpienie do konkursu, bo te nie są po prostu przez NFZ ogłaszane.

Tymczasem Minister Zdrowia, kimkolwiek by był, nie pozwala na nudę, oj nie. A my bez przerwy musimy być na bieżąco, bo niewiedza kosztuje słono.

Rozporządzenie kryterialne, kluczowe w kontraktowaniu, zmieniło się właśnie po raz siódmy, zmiany obowiązują od czterech dni, czyli dotyczą postępowań ogłaszanych od 17 lutego 2018 roku w rodzaju AOS, psychiatrii i opieki długoterminowej. Tu mamy zupełnie nowe, kompletne załączniki, więc przynajmniej wiadomo że kryteria są na razie w jednym akcie prawnym. Troszkę zmian dotyczy rehabilitacji leczniczej.

Pełny tekst znajdziesz TUTAJ, kliknij tylko w „tekst ogłoszony” i pochyl się zwłaszcza nad załącznikami.

Zmiany są naprawdę niezwykle istotne, przewracają moim zdaniem do góry nogami zwłaszcza AOS i psychiatrię. Będę o tym mówiła obszernie na jutrzejszym szkoleniu w Warszawie.

*  *  *

Wyjątkowo ciepła zima sprawiła, że na początku stycznia zaczęły kwitnąć przebiśniegi, oczary, ciemierniki, które zwykle pojawiają się troche później, bo to zimowe kwiaty. Oczary nie boją się mrozów.

 

 

 

 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafa 26 lutego, 2018 o 12:18

AOS nie będzie. PSy tak. Póki co na tapecie STM.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 26 lutego, 2018 o 12:27

Stomatologia w Małopolsce, na Mazowszu opieka paliatywna i hospicyjna. Na razie nie będzie AOS, co nie znaczy że można przestać się nim interesować, tym bardziej że zmiany istotne bardzo.

Odpowiedz

drdz 11 kwietnia, 2018 o 13:16

Po katowickim KWZ wiadomo, że nie będzie konkursów na AOS.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 23 lipca, 2018 o 16:11

Na Śląsku konkursy miały być w maju, w czerwcu i w lipcu, nawet szkolenia dla oferentów się odbyły. Ale to że nie ma konkursów, wynika teraz ze zmiany przepisów 20 lipca. Od maja Fundusz nie ma szablonów do ogłoszenia postępowań na 2019 rok i złożenie ofert byłoby po prostu fizycznie niemożliwe. Te które się toczyły i toczą dotycza umów obowiązujących od 2018 roku i tu z szablonami nie ma problemu.

Odpowiedz

Iwona 1 września, 2018 o 13:20

Dzień dobry. Mam pytanie do Pani. po kolei przedstawię sprawę. W lipcu zostały ogłoszone konkursy przez NFZ wielkopolska – opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Wzięłam udział jako nowy oferent w postępowaniu świadczenia terapii uzależnień od substancji psychoaktywnych na subregion poznański( 11 powiatów). Wg ogłoszenia NFZ maksymalnie miał podpisać 3 umowy. do konkursu przystąpiło 4 oferentów w tym ja. Nie odpadłam w trakcie postępowania, nie było żadnych do mnie elementów związanych z odrzuceniem oferty. Nawet zostały dopisane mi punkty za 1/2 etatu specjalisty psychoterapii uzależnień. Nie zostałam zaproszona na negocjacje. Po roztrzygnięciu okazało się, że NFZ wybrał tylko 2 oferentów i to na dodatek w tym samym miejscu udzielania świadczeń Poznań – Stare Miasto. Konkurs był na cały subregion poznański. Teraz tylko domyślam się, że moja oferta była słaba ale nie rozumiem dlaczego wybrali tylko dwa skoro mogli podpisać 3 umowy. Czy NFZ mógł tak postąpić i czy warto pisać odwołanie od roztrzygnięcia konkursu.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 8 listopada, 2018 o 21:45

Myślę że najlepiej będzie poświęcić temu problemowi odrębny wpis na blogu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: