Kiedy NFZ ogłosi konkursy i o nowych kryteriach wyboru ofert

Gabriela Jędrys        05 września 2016        2 komentarze

Od wielu miesięcy prowadzę „na żywo” i internetowo następujące dialogi:

– Pani mecenas, a kiedy NFZ ogłosi konkursy? Czy już coś wiadomo?

– Niestety, nie wiem.

I to jest szczera prawda. Żadne analizy przepisów nic tu nie pomogą. W tym miejscu wyjaśniam dlaczego nie wiem.

Teoretycznie umowy z NFZ mogą zostać przedłużone jeszcze do 30 czerwca 2017 r., więc można się, równie teoretycznie spodziewać, że NFZ ogłosi postępowania konkursowe w pierwszej połowie 2017 r. Rozważana jest jednak koncepcja kolejnej zmiany ustawy,  która umożliwi kolejne (chyba piąte?) przedłużenie obowiązujących umów do 2018 roku.
Te daty dotyczą tzw. „dużych konkursów”, bo w ciągu całego roku oddziały wojewódzkie Funduszu ogłaszają na swoich stronach pojedyncze postępowania, z uwagi na konieczność zapewnienia świadczeń dla pacjentów z danego obszaru.

Przez dwa miesiące – w lipcu i sierpniu tego roku, NFZ żadnych postępowań ogłaszać nawet nie mógł, bo od 1 lipca 2016 r. to Minister Zdrowia zobowiązany został do określenia kryteriów wyboru ofert w postepowaniach o zawarcie umów na udzielanie świadczeń. Zarządzenia Prezesa NFZ dotyczące kryteriów przestały więc obowiązywać.

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w tej sprawie 5 sierpnia 2016 r,  obowiązuje od czterech dni, od 1 września 2016 r. Znajdziesz je tutaj, otwierając plik w PDF – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Każde postępowanie konkursowe ogłoszone przez NFZ po 1 września 2016 r. musi się więc toczyć według nowych zasad.

Jeżeli otworzyłeś link z rozporządzeniem, zsunąłeś ekran i jęknąłeś na jego widok, to pewnie zapytasz dlaczego proponuję Ci czytanie niekończących się nudnych tabelek? Bo uważam, że:

a) jak ich nie przeanalizujesz i zlecisz zrobienie oferty firmie, która do tej pory zawsze to dla Ciebie robiła, to masz dużą szansę nie zostać świadczeniodawcą przez co najmniej pięć długich lat. A jak masz szpital to i przez dziesięć;

b) te kryteria różnią się od dotychczasowych w wielu miejscach, jest wiele nowych warunków rankingujących , inna jest waga punktów za poszczególne kryteria oraz metoda obliczania sumy punktów  w postępowaniu;

c) do postępowania konkursowego na udzielanie świadczeń, ogłaszanego przez NFZ trzeba się solidnie przygotować wcześniej, a nie w tygodniu przed złożeniem oferty – wtedy będzie za poźno, bo odkryjesz (albo i nie), że niektórych warunków nie jesteś w stanie spełnić;

c) jeśli nie chce Ci się czytać tabelek samotnie, to przyjdź na moje szkolenie. Będzie ich sporo w całej Polsce, będę opowiadać o zmianach w działalności leczniczej  i o nowych kryteriach wyboru ofert właśnie.

* * *

Lato jeszcze trwa, oby jak najdłużej. W ogrodzie królują teraz kolorowe dalie, zostaną na rabatach aż do mrozów. Najbardziej lubię odmiany o czarnych liściach i łodygach. Są śliczne, prawda?

IMG_5355

 

 

 

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Małgorzaata 12 grudnia, 2018 o 13:42

Witam
Pracowników Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej ,w którym pracuję interesuje, czy krajowe i międzynarodowe wyniki kontroli jakości badań laboratoryjnych mają wpływ na wysokość kontraktu podpisywanego przez szpital z NFZ.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 13 grudnia, 2018 o 00:22

W postępowaniach konkursowych nie ma to żadnego znaczenia.
Ale przy ustalaniu ryczałtu (czyli wysokości środków finansowych) dla podmiotów, które są w siedi szpitali, dla obliczenia ryczałtu bierze się pod uwagę wyłącznie świadectwa wydane przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej dla medycznego laboratorium diagnostycznego lub mikrobiologicznego,ktre jest jednostką organizacyjną świadczeniodawcy, zapewniającą realizację w lokalizacji udzielania świadczeń laboratoryjnej diagnostyki mikrobiologicznej

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: