Od wielu miesięcy prowadzę „na żywo” i internetowo następujące dialogi:
– Pani mecenas, a kiedy NFZ ogłosi konkursy? Czy już coś wiadomo?
– Niestety, nie wiem.
I to jest szczera prawda. Żadne analizy przepisów nic tu nie pomogą. W tym miejscu wyjaśniam dlaczego nie wiem.
Teoretycznie umowy z NFZ mogą zostać przedłużone jeszcze do 30 czerwca 2017 r., więc można się, równie teoretycznie spodziewać, że NFZ ogłosi postępowania konkursowe w pierwszej połowie 2017 r. Rozważana jest jednak koncepcja kolejnej zmiany ustawy, która umożliwi kolejne (chyba piąte?) przedłużenie obowiązujących umów do 2018 roku.
Te daty dotyczą tzw. „dużych konkursów”, bo w ciągu całego roku oddziały wojewódzkie Funduszu ogłaszają na swoich stronach pojedyncze postępowania, z uwagi na konieczność zapewnienia świadczeń dla pacjentów z danego obszaru.
Przez dwa miesiące – w lipcu i sierpniu tego roku, NFZ żadnych postępowań ogłaszać nawet nie mógł, bo od 1 lipca 2016 r. to Minister Zdrowia zobowiązany został do określenia kryteriów wyboru ofert w postepowaniach o zawarcie umów na udzielanie świadczeń. Zarządzenia Prezesa NFZ dotyczące kryteriów przestały więc obowiązywać.
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w tej sprawie 5 sierpnia 2016 r, obowiązuje od czterech dni, od 1 września 2016 r. Znajdziesz je tutaj, otwierając plik w PDF – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Każde postępowanie konkursowe ogłoszone przez NFZ po 1 września 2016 r. musi się więc toczyć według nowych zasad.
Jeżeli otworzyłeś link z rozporządzeniem, zsunąłeś ekran i jęknąłeś na jego widok, to pewnie zapytasz dlaczego proponuję Ci czytanie niekończących się nudnych tabelek? Bo uważam, że:
a) jak ich nie przeanalizujesz i zlecisz zrobienie oferty firmie, która do tej pory zawsze to dla Ciebie robiła, to masz dużą szansę nie zostać świadczeniodawcą przez co najmniej pięć długich lat. A jak masz szpital to i przez dziesięć;
b) te kryteria różnią się od dotychczasowych w wielu miejscach, jest wiele nowych warunków rankingujących , inna jest waga punktów za poszczególne kryteria oraz metoda obliczania sumy punktów w postępowaniu;
c) do postępowania konkursowego na udzielanie świadczeń, ogłaszanego przez NFZ trzeba się solidnie przygotować wcześniej, a nie w tygodniu przed złożeniem oferty – wtedy będzie za poźno, bo odkryjesz (albo i nie), że niektórych warunków nie jesteś w stanie spełnić;
c) jeśli nie chce Ci się czytać tabelek samotnie, to przyjdź na moje szkolenie. Będzie ich sporo w całej Polsce, będę opowiadać o zmianach w działalności leczniczej i o nowych kryteriach wyboru ofert właśnie.
* * *
Lato jeszcze trwa, oby jak najdłużej. W ogrodzie królują teraz kolorowe dalie, zostaną na rabatach aż do mrozów. Najbardziej lubię odmiany o czarnych liściach i łodygach. Są śliczne, prawda?
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam
Pracowników Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej ,w którym pracuję interesuje, czy krajowe i międzynarodowe wyniki kontroli jakości badań laboratoryjnych mają wpływ na wysokość kontraktu podpisywanego przez szpital z NFZ.
Pozdrawiam
W postępowaniach konkursowych nie ma to żadnego znaczenia.
Ale przy ustalaniu ryczałtu (czyli wysokości środków finansowych) dla podmiotów, które są w siedi szpitali, dla obliczenia ryczałtu bierze się pod uwagę wyłącznie świadectwa wydane przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej dla medycznego laboratorium diagnostycznego lub mikrobiologicznego,ktre jest jednostką organizacyjną świadczeniodawcy, zapewniającą realizację w lokalizacji udzielania świadczeń laboratoryjnej diagnostyki mikrobiologicznej