Klauzula sumienia a umowa z NFZ

Gabriela Jędrys        27 lipca 2014        2 komentarze

Mamy głośną „sprawę prof. Chazana”, która spowodowała medialną i środowiskową wrzawę, choć nie jest to pierwszy w Polsce przypadek, gdy lekarz odmawia wykonania zabiegu, powołując się na klauzulę sumienia. W tej wielkiej wrzawie jedni są za, a drudzy przeciw,  pojawiają się rozliczne pomysły zmian w prawie, które miałyby „nakazać”, „zakazać” ,itp.

Swoją drogą, zwróć uwagę, jak wielka jest wiara, że zmiana prawa wyprowadzi nas z wszelkich kłopotów i wątpliwości, tymczasem jak uczy doświadczenie, zmiany w prawie zawsze wywołują problemy, tyle że całkiem nowe i nieznane.

Minister Zdrowia, ustami swego rzecznika, stoi na stanowisku, że „NFZ kontraktuje w szpitalach tylko pełen zakres świadczeń ginekologiczno—położniczych, łącznie z prawnie dozwolonymi zabiegami przerwania ciąży. W związku z tym żaden szpital nie może deklarować, że części świadczeń nie wykona, bo straci kontrakt.”.

Nie mam zamiaru prowadzić tutaj jakiejkolwiek polemiki z poglądami tych, co są „za” albo ‘przeciw”, a co do klauzuli sumienia, prawa lekarza do odmowy udzielenia świadczenia i praw pacjenta, obszerne wyjaśnienia zamieściła w swoim blogu Prawo medyczne moja koleżanka po fachu – mec. Katarzyna Przyborowska tutaj.

Proponuję Ci, żebyśmy się zastanowili,  jak się ma odmowa udzielenia świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia do umowy z NFZ.

Świadczeniodawca zawierając umowę na realizację  świadczeń na rzecz ubezpieczonych,  zobowiązuje się do jej wykonywania w określonym w umowie rodzaju i zakresie.

Jak zapewne wiesz, sama umowa jest  dość krótka, za to znacznie obszerniejsze są załączniki do niej, ale zgodnie z jej treścią, zawartą w jednym z pierwszych paragrafów,  ma być wykonywana na zasadach określonych w  ogólnych warunkach umów (OWU), w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych, i zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ dla tego właśnie  rodzaju świadczeń na które zawarłeś umowę. Ten zapis umowy jest właściwie powtórzeniem treści par. 5 ust. 1 OWU.

W załącznikach, w zawartych w nich tabelach,  określony jest zakres świadczeń, które masz wykonywać, podane są ich kody. Umowę i załączniki sporządza oczywiście NFZ, Ty je tylko podpisujesz.

Jeżeli zatem lekarz, zatrudniony u świadczeniodawcy na podstawie jakiegokolwiek stosunku prawnego, albo sam świadczeniodawca, odmówi osobie ubezpieczonej udzielenia świadczenia wymienionego w załączniku do umowy, na przykład świadczenia w rodzaju leczenie szpitalne o kodzie 69.01, od którego zaczął się ten wielki spór, albo jakiegokolwiek innego świadczenia, to skutek będzie taki, że wykonania zabiegu odmówi świadczeniodawca NFZ. A właściwie pośrednio będzie do tego zmuszony, ze względu na stanowisko zatrudnionego u niego  lekarza,  który odmówił zabiegu, powołując się na klauzulę sumienia.

Odmowa udzielenia świadczenia zostanie potraktowana jako nieuzasadniona (w tym miejscu można się ideologicznie spierać, czy rzeczywiście nieuzasadniona) i będzie to  stanowiło naruszenie warunków umowy z NFZ, z wszelkimi konsekwencjami, karami, itp.

Pacta servanda sunt, czyli umów należy dotrzymywać i koniec. Umowa z  NFZ jest wykonywana przez profesjonalistę na rynku usług medycznych, a wobec profesjonalistów stawia się wyższe wymagania. Jako podmiot prowadzący działalność leczniczą, będący jednocześnie świadczeniodawcą masz tak organizować działalność, by móc wykonać prawidłowo umowę z NFZ.

Czy w takim razie umowę z NFZ można tak zmienić, żeby ograniczyć, albo wyłączyć z niej zobowiązanie do udzielania pewnych świadczeń? Teoretycznie furtka istnieje, ale jak przez nią przejść?

No i znowu mamy temat na następny post, który tak jak obiecany kilka dni temu – po powrocie. Zapraszam.

I jeszcze cd. serialu pt. co kwitnie w moim ogrodzie, na przykład takie niesamowicie niebieskie hortensje.

IMGP2695

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania 16 sierpnia, 2014 o 14:09

Piękne kwiaty 🙂

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 25 sierpnia, 2014 o 21:55

Już druga osoba podziwia moje kwiaty, bardzo mnie to cieszy, dziękuję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: