Moc zarządzeń Prezesa NFZ

Gabriela Jędrys        22 lipca 2014        4 komentarze

Tytuł ma dzisiaj podwójne znaczenie, bo zarządzenia Prezesa NFZ mają wielką moc ze względu na ich ważne treści no i jest ich moc, czyli bardzo wiele.

Chcę Ci dzisiaj opowiedzieć o tych, które są ważne dla Ciebie, a które możesz pominąć.

Jakiego prawa ma przestrzegać świadczeniodawca?

Nie będziemy tutaj zastanawiać się, czy ma przestrzegać bardziej prawa naturalnego czy stanowionego, bo nie o tym jest ten blog. Niewątpliwie jednak każdy świadczeniodawca NFZ musi przestrzegać i stosować w swojej działalności pewne szczególne zasady, wymyślone specjalnie dla niego przez Prezesa NFZ.

Prezes NFZ stanowi prawo w postaci zarządzeń, bo jest organem jednoosobowym, a upoważniają go do tego przepisy ustawy o świadczeniach. Zarządzenia dotyczą materii różnych – od kryteriów oceny ofert i warunków wymaganych od świadczeniodawców, przez gospodarkę finansową Funduszu do zasad działania poszczególnych jednostek NFZ.

O tym, ze zarządzeń jest mnóstwo, a Fundusz od dawna ogarnęła mania legislacyjna, można się przekonać wchodząc na główną stronę NFZ. Dzisiaj jako ostatnie figuruje zarządzenie nr 39/2014, z czego wynika, że w jednym tygodniu NFZ wydaje  średnio więcej niż jedno zarządzenie.

Być może wyciągasz właśnie wniosek, że jako świadczeniodawca masz nie tylko  czego przestrzegać, ale  i co naruszać.

I w tym miejscu następuje lepsza wiadomość: nie wszystkie zarządzenia Prezesa Cię obowiązują, musisz czytać i przestrzegać tylko tych, które przywołane zostały w zawartej z Funduszem umowie. Prezes Funduszu nie jest wobec Ciebie, Drogi Świadczeniodawco, nieograniczonym prawodawcą, ani organem administracyjnym, bo z NFZ łączą Cię jako świadczeniodawcę tzw. stosunki cywilnoprawne. Są one specyficzne, bo w dużej mierze ukształtowane ustawowo, ale nie tracą przez to swego charakteru.

Zajrzyj więc do swojej umowy z NFZ i zobacz na jej początek, bo właśnie tam jest napisane, którego zarządzenia Prezesa masz przestrzegać w trakcie obowiązywania umowy. Znajdziesz je bez problemu na stronie internetowej tutaj.

Jak zapewne już wiesz, zarządzenia Prezesa bardzo często ulegają zmianie, często zmiany wprowadzane są dosłownie w kilka dni po tym, jak zaczęło obowiązywać. No cóż, dużo w nich różnych tabelek, załączników, numerków, trudnych określeń, a tworzą je ludzie, którym czasami ręka omsknie się na klawiaturze i pomyłka gotowa. Często więc zmiany mają charakter wyłącznie „kosmetyczny”, chociaż nie jest to regułą. Kilka lat temu głośny był przypadek omyłki w zarządzeniu, która spowodowała ograniczenia dla pacjentów w dostępie do chemioterapii niestandardowej.

Ostatnio ktoś zadał mi pytanie, czy wiadomo które zarządzenia Prezesa zmienią się w najbliższym czasie w 2014 roku? Obawiam się, że tego nie wie nawet sam Prezes NFZ. Ale można się domyślać, że skoro dzisiaj uchwalony został w Sejmie tzw. „pakiet kolejkowy”, a z nim wiele zmian do ustawy o świadczeniach, jeżeli wprowadzona zostanie wycena świadczeń przez AOTM, zmienią się także zarządzenia Prezesa NFZ. Ponieważ NFZ musi konsultować projekty zarządzeń, pojawiają się one na stronie internetowej, a opinie i uwagi do nich może zgłosić każdy kto uzna to za stosowne, przy czym NFZ wcale nie ma obowiązku tych opinii i uwag uwzględniać, choćby były jedynie słuszne.

Jakiś czas temu, na początku tego roku, stanowisko Prezesa NFZ nie było obsadzone przez kilka miesięcy, a mimo to w tym czasie wydawane były zarządzenia przez osobę której powierzono pełnienie obowiązków Prezesa. Zaczęłam się wtedy zastanawiać, czy aby te zarządzenia na pewno są ważne i obowiązują, no i jakie to ma skutki dla oferentów i świadczeniodawców. A Ty co o tym myślisz?

Bo ja właśnie myślę, że to jest dobry temat na następny post, który napiszę już po powrocie z moich ogrodowych, angielskich wojaży.  Za tydzień będę w tym pięknym ogrodzie i w wielu innych,  całkiem dla mnie nowych, albo jak właśnie Hoveton Hall, już kiedyś zwiedzonych i gruntownie obfotografowanych. Zapewniam Cię, że żaden ogród nigdy nie wygląda tak samo…

IMGP8808

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

tomek 24 lipca, 2014 o 11:41

dobre pytanie ;-), na które znam odpowiedź :-), jeśli spojrzeć na „pakiet kolejkowy” i nowelkę dot. powierzenia obowiązków w razie śmierci Prezesa lub jego odwołania…. to wniosek nasuwa się sam 🙂

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 24 lipca, 2014 o 18:08

Panie Tomku, nasze wnioski są zupełnie takie same. Ustawodawca właśnie w ten sposób „ratuje co się da”. A my będziemy mieć argumenty w postępowaniach odwoławczych, których Fundusz z pewnością nie uzna, więc cała nadzieja w sądach. Podobna sytuacja jest ze stosowaniem do kontroli NFZ przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, ale o tym będzie odrębny post, bo właśnie na tym polu udało mi się ostatnio odnieść sukces. Serdecznie pozdrawiam, dziękuję za komentarz i zapraszam nieustająco:).

Odpowiedz

tomek 24 lipca, 2014 o 21:45

co do stosowania u.s.d.g. to gratuluję sukcesu, ale się nie zgadzam 🙂 ze względu na sposób nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ilości znowelizowanych tą nowelą ustaw (gdzie we wszystkich przypadkach dodano zapis ” w sprawach nieuregulowanych stosuje się ustawę o u.s.d.g.”) i z paru innych powodów również 🙂

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 24 lipca, 2014 o 22:44

Na szczęście Sąd Okręgowy w Krakowie się zgodził i w Warszawie też, nawet dwa razy:). Nowelizacja, o której Pan pisał, zmieni wkrótce ten stan rzeczy, więc już nie będziemy mieć raczej zdań odrębnych w tej kwestii.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: