Kontraktowanie 2014 – gdzie szukać kryteriów oceny ofert.

Gabriela Jędrys        01 lipca 2014        4 komentarze

Kontraktowanie świadczeń przez NFZ polega -z grubsza rzecz ujmując- na tym, że Ty jako świadczeniodawca składasz ofertę a Fundusz dokonuje jej oceny, stosując przy tym tzw. kryteria oceny ofert.

Kryteria wymyślił ustawodawca, ale szczegółowe opisanie tych kryteriów, a zwłaszcza przypisanie poszczególnym kryteriom wartości punktowych należy do Prezesa NFZ, który czyni to w wydawanych przez siebie zarządzeniach. Najbardziej aktualne zarządzenie – nr 3/2014/DSOZ jest tutaj.

Zdążyło się już dwa razy zmienić i zapewne nie jest to zmiana ostatnia – nie lekceważ tych zmian i zajrzyj do zarządzeń zmieniających, bo akurat mogą Ciebie dotyczyć. Niewiedza słono kosztuje – na tyle słono, że możesz wypaść z gry.

Ciebie jako oferenta, który do kontraktowania przystępuje, najbardziej powinien interesować  niezwykle obszerny załącznik nr 1 do tego zarządzenia. Uprzedzam, że czeka Cię dużo klikania.

W załączniku odnajdujemy rodzaj świadczeń, który nas interesuje, np. ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS). To będzie tabela nr 2.  Albo leczenie szpitalne – hospitalizacja, tabela nr 5, itd., itd.  Tabel jest aż 23.

Żeby odnaleźć to czego szukasz, musisz przewinąć tabelę do samego końca, bo właśnie tam wymienione są zakresy świadczeń np. alergologia, kardiologia, reumatologia, oznaczone kodami od 1 do 65. Po tym właśnie kodzie – numerze będziesz mógł ustalić jakie są kryteria, jakie masz do spełnienia warunki w ramach tych kryteriów i jak będą one punktowane. Można powiedzieć, że  to będzie „Twój szczęśliwy numerek”J.

Niech Ci nie przyjdzie do głowy sumować punkty za poszczególne kryteria, które widzisz po prawej stronie tabeli– to byłoby zbyt proste. Fundusz ustala liczbę punktów w kontraktowaniu zupełnie inaczej, ale też nie robi z tego tajemnicy. Będziemy potrzebować trochę matematyki, ale o tym później.

Róże kwitną nadal w moim ogrodzie, a ja nadal chodzę, wącham i się zachwycam.

IMGP2729

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maria 2 lipca, 2014 o 21:51

Witam serdecznie Pani Gabrysiu 🙂 Dzięki za piękny i interesująco napisany „kwiatowy blog”. Rady bardzo przydatne zarówno dla tych, którzy „trudzą się” kontraktowaniem jak i dla tych, którzy – jak ja teraz – mają to „z głowy” – oby…..;). Będę tu gościem, ale i zachęcę znajomych do odwiedzin. Te kwiaty są fascynujące. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za zaproszenie.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 3 lipca, 2014 o 21:52

Serdecznie dziękuję za tak ciepłe i pozytywne przyjęcie mojego bloga. Ten komentarz jest dla mnie bardzo ważny, bo to pierwszy komentarz od czytelnika mojego bloga. Obiecuję wkrótce inne tematy niż kontraktowanie, wszak materia pt. umowy z NFZ jest niezwykle bogata:). No i zachęcam do dyskusji. Również pozdrawiam.

Odpowiedz

serwis anten Gorzów 29 maja, 2015 o 07:28

Swietny blog 🙂 duzo w nim humoru i dystansu, ktory bardzo lubie 😉 Pozdrawiam Cie cieplo i zycze udanego tygodnia!

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 21 czerwca, 2015 o 17:35

Dziękuję za tak ciepły komentarz i również pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: