Został tylko rok…

Gabriela Jędrys        30 czerwca 2015        Komentarze (0)

Właśnie dokładnie tyle czasu pozostało podmiotom leczniczym, by swobodnie i bez decyzji wojewody mogły podjąć decyzję o rozwoju swoich placówek, większych inwestycjach i zakupie sprzętu medycznego i to bez względu na to, czy działają na zasadach komercyjnych czy w ramach umowy z NFZ.
Od 30 czerwca 2016 roku nie tylko nie będzie to łatwe, ale często po prostu niemożliwe.
Obszerniej napisałam o tym w zeszłym roku TUTAJ.

Jasne, że można mieć nadzieję, że ta data zostanie przesunięta, bo zmieni się przepis, który przedłuży termin. Ale równie dobrze może się nie zmienić, więc najwyższa pora na działanie.

Niedawno rozpoczęły się prace nad tworzeniem map potrzeb zdrowotnych.

W przyszłości w oparciu o mapy potrzeb, NFZ będzie kontraktował świadczenia.

Jako pierwsze mają być gotowe mapy,  sporządzone przez resort zdrowia – najpierw określające zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu kardiologii i onkologii, a potem  lecznictwa szpitalnego.

I okazuje się, że nie bardzo  wychodzi tworzenie map, bo szpitale przekazują nieprawdziwe lub nieaktualne dane. Co warta będzie taka mapa?

Zastanawiam się po co to wszystko – tworzenie map regionalnych, mapy ogólnopolskiej, dodatkowe zadania dla wojewodów, tworzenie kilkudziesięcioosobowych rad do spraw potrzeb zdrowotnych, angażowanie szpitali w przedkładanie informacji, zatrudnianie specjalistów do „rysowania ” map,  a wszystko po to, żeby zgromadzić dane, które od lat znajdują się w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Przecież wystarczyłoby je porządnie przeanalizować, żeby osiągnąć taki sam efekt, za to bez ograniczania swobody działalności prowadzonej przez  podmioty lecznicze.

Oj, zagalopowałam się, zdaje się, że nie o to chodziło…

*   *   *

Liliowce to nie są lilie, choć podobne, więc nie są takimi kwiatami, jakimi się wydają.

W naszym życiu wiele jest rzeczy, które nie zawsze są takie jakimi wydają się być…

IMGP4005


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: