Jestem NZOZ-em

Gabriela Jędrys        08 lipca 2015        Komentarze (0)

Jakiś czas temu, na rozprawie w pewnyn sądzie okręgowym, zeznawała jako strona postępowania Pani Doktor.

Na pytanie sądu w jakiej formie prowadzi działalność, odparła że prowadzi XYZ i w tym miejscu wymieniła nazwę.

Kiedy przyszła moja kolej na zadawanie pytań,  zapytałam, czy w takim razie  prowadzi praktykę lekarską czy też ma status podmiotu leczniczego, bo było to istotne dla sprawy (możliwość zatrudniania bądź niezatrudniania  innych lekarzy i kwestia odpowiedzialności).

Pani Doktor z bezbrzeżnym zdumieniem odparła:  – Nie rozumiem, przecież ja jestem NZOZ-em.

I trwała uparcie w tym stwierdzeniu, nie przyjmując do wiadomości, że teraz jest „podmiotem leczniczym„.

Parę lat minęło (cztery), odkąd wprowadzono  do obrotu pojęcie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, czyli praktyk zawodowych i podmiotu leczniczego ze swoim przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego.

Pozostawiono nazwę SP ZOZ-om, zlikwidowano NZOZ-y, które tak naprawdę, formalno-prawnie, były „nie wiadomo czym”.

Prowadziłam wtedy dużo szkoleń i wiem, jak trudne było wytłumaczenie i przyswojenie nowych pojęć. Samej na początku trudno mi było przyzwyczaić się do nowego nazewnictwa.

Tyle, że ono jakoś się ciągle nie chce przyjąć, nawet w świadomości medyków, tym bardziej że nazwa NZOZ jest ciągle używana, jako nazwa własna podmiotów leczniczych, co jest najzupełniej dopuszczalne i zgodne z prawem.

Właściwie nie wiadomo, dlaczego zmieniono nazwę, skoro ludzie się przyzwyczaili do niej przez 20 lat.  I co komu przeszkadzało, czy nasza Pani Doktor byłaby, czy nie była tym NZOZ-em.

*   *   *

Czerwiec jest miesiącem róż, które w tym roku kwitną spektakularnie. Uwielbiam stare róże, odmiany historyczne, które fantastycznie pachną i wyglądają, coraz więcej ich rośnie w moim ogrodzie.

Dzisiaj  róża galijska w odmianie „L’Enchanteresse” z 1824 r.

IMGP3527


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: