Kilka dni temu zadzwonił klient – kierownik podmiotu leczniczego, w którym NFZ przeprowadzał od jakiegoś czasu kontrolę dokumentacji medycznej, w związku z wystawianiem recept przez jednego z lekarzy. Kontrola trwała kilka miesięcy, a więc o wiele za długo.
Klient był zdenerwowany, bo właśnie dostał protokół z kontroli, a w nim stwierdzone przez kontrolujących wyliczenie okoliczności, które z grubsza rzecz ujmując, będą kosztowały około 150 tys. złotych. Dużo, zwłaszcza że podmiot leczniczy nie największy, a kontrakt z NFZ mniej niż skromny. Już z protokołu kontroli można się przecież domyślić, czy i jakiego rodzaju będą zarzuty i sankcje.
Dylemat był następujący: podpisać od razu czy nie podpisać? A jak się nie podpisze, to co będzie dalej?
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach, na podpisanie protokołu kontroli, odmowę podpisania protokołu kontroli lub złożenie do niego zastrzeżeń, masz całe 7 dni.
Obliczając ten termin nie liczymy dnia, w którym protokół otrzymałeś – czy to pocztą czy bezpośrednio od kontrolujących. Najprościej możesz sobie ustalić to tak, że jeżeli dostałeś protokół we wtorek, to termin siedmiodniowy skończy się we wtorek za tydzień. Więc jak widzisz, jest trochę czasu. Daj go sobie, skoro masz taką możliwość, bo co nagle to po diable.
Musisz wiedzieć, że jeżeli podpiszesz protokół od razu, to będzie oznaczać, że akceptujesz poczynione w nim ustalenia, więc wkrótce otrzymasz wystąpienie pokontrolne, będące zarazem wezwaniem do zapłaty wymienionych w nim należności do zwrotu lub/ i kar umownych do zapłacenia. Jeżeli będziesz chciał skorzystać później z prawa do złożenia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego, będzie Ci trudniej kwestionować ustalenia kontroli i formułować zarzuty.
Nie podpisuj więc niczego pochopnie, przeczytaj protokół bardzo uważnie i postaraj się znaleźć jakiekolwiek uchybienia, również te formalne, bo NFZ nie przestrzega ściśle wszystkich procedur, nawet tych, które sam ustanowił. Notoryczne jest na przykład łamanie przez NFZ przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w części dotyczącej kontroli przedsiębiorców, a jak wynika z ostatnich orzeczeń sądów, naprawdę ma to znaczenie dla skuteczności kontroli.
Siódmego dnia, albo trochę wcześniej, możesz wysłać pocztą lub zawieźć do NFZ zastrzeżenia na piśmie, które NFZ ma obowiązek rozpatrzyć w ciągu czternastu dni i powiadomić Cię, również na piśmie, czy je uwzględnia czy nie. To wszystko więc trochę potrwa.
Wnosząc zastrzeżenia do protokołu kontroli, kupujesz sobie jednocześnie czas, procedura nie pozwala bowiem Funduszowi na sporządzenie na tym etapie wystąpienia pokontrolnego i obciążenie sankcjami.
A czas potrzebny Ci będzie choćby po to, by uzbierać kwotę potrzebną (niestety) na zapłacenie sankcji, jeżeli czujesz że Cię nie ominą., albo jakoś przygotować do mającego nastąpić finansowego uszczerbku.
Jeżeli Fundusz nie uwzględni Twoich zastrzeżeń, wówczas możesz odmówić podpisania protokołu, jednak musisz swoją odmowę uzasadnić pisemnie.
Mój klient zdecydował się na złożenie zastrzeżeń, bo NFZ uchybił procedurze kontroli i nie wszystkie ustalenia kontroli są prawidłowe. Teraz poczeka na stanowisko Funduszu i mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do zmiany ustaleń kontroli choćby w części. Bo mimo wszystko – czasami się to zdarza. Nawet w NFZ.
* * *
Jesień w najbardziej spektakularnej odsłonie: w moim ogrodzie cudownie przebarwiają się liście dębu czerwonego. Pogoda sprzyja.
Przemycam jeszcze jesień według Vivaldiego, posłuchaj tutaj. Jeżeli zechcesz, oczywiście.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }