Kontraktowanie świadczeń NFZ 2014 – pora zaczynać.

Gabriela Jędrys        10 czerwca 2014        Komentarze (0)

Dzisiaj jest wyjątkowo upalny dzień, przed nami wakacje, ale po wakacjach NFZ rozpocznie w wielu oddziałach wojewódzkich kontraktowanie świadczeń na kolejne lata i ogłosi postępowania konkursowe.

Jeżeli prowadzisz działalność leczniczą i chcesz zawrzeć po raz pierwszy lub po raz kolejny umowę z NFZ, przyszła pora by się zainteresować warunkami na jakich konkursy będą przeprowadzane. Właściwie wszystko już wiadomo, w niektórych oddziałach właśnie trwają postępowania konkursowe, po rozstrzygnięciu których umowy będą zawierane przez NFZ nawet na cztery lata.

Dla wielu świadczeniodawców, być może także dla Ciebie, przegrany lub wygrany konkurs oznacza „być albo nie być” na rynku, bo umowy zawierane są z reguły na kilka lat, a bywa że czas ten jest przedłużany.

Proponuję, żebyś nie czekał na ogłoszenie konkursu ofert, bo wtedy zostaje Ci bardzo mało czasu na zastanawianie się nad ofertą, zwłaszcza kiedy składasz kilka ofert w kilku rodzajach czy zakresach świadczeń. Zacznij przygotowywać się spokojnie już teraz, oczywiście czytając ten blog.

W zeszłym tygodniu zaczęliśmy więc myśleć z pewnym klientem mojej kancelarii, jak skonstruować ofertę, by uzyskać maksymalną liczbę punktów i znaleźć się na początku tzw. rankingu końcowego, co zagwarantuje zawarcie umowy.

Zastanawialiśmy się, oczywiście, czytając zarządzenie nr 3/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 stycznia 2014 r.w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a zwłaszcza tabele z załącznika nr 1 do zarządzenia, w których opisane są kryteria oceny ofert , wraz z przysługującą im wartością punktową.

Wiem, zarządzenia Prezesa NFZ są długie i nudne, ale Twoim zadaniem będzie złożenie dobrej oferty, więc musisz je przeczytać.

Jeżeli będziesz składał ofertę w kontraktowaniu świadczeń przez NFZ po raz pierwszy, musisz znać również warunki, które zobligowany jesteś spełnić, by stać się świadczeniodawcą Funduszu. Jeżeli jesteś „starym” świadczeniodawcą Funduszu, też je przeczytaj, być może się zmieniły. Warunki te określone są w kilkunastu rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w poszczególnych zakresach i w zarządzeniach Prezesa NFZ. Nie chodzi o to, żebyś czytał wszystkie przepisy, musisz się zapoznać tylko z tymi, które będą dotyczyć Twojej oferty.

Wszystkie te przepisy łatwo znajdziesz w internecie, także na zamieszczanych przeze mnie linkach w Bazie Wiedzy w tym blogu, jednak uwaga na stronę NFZ – tak się złożyło, że zamieszczony na tej stronie tekst ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a więc podstawowej dla NFZ, ubezpieczonych i świadczeniodawców, jest nieco nieaktualny i nie uwzględnia zmian z grudnia 2013 r., np. dotyczących trybu odwoławczego w kontraktowaniu. Konsekwencje czytania starych przepisów zamiast nowych mogą być naprawdę niewesołe, a powoływanie się na błędy na stronie Funduszu bezskuteczne.

Musisz też zwrócić uwagę na zmiany zarządzeń Prezesa – niestety dokonywane są często i nikt w Centrali NFZ nie zadaje sobie trudu by stworzyć tekst jednolity, nawet po wielu zmianach.

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca, być może powiesz: Po co mi to wszystko, strata czasu, przecież ofertę w ramach kontraktowania z NFZ zawsze przygotowuje mi firma X i mam umowę z NFZ od tylu lat. Zwróć więc uwagę, że firma X wpisuje do formularzy dane podane przez Ciebie – np. cenę, harmonogram pracy lekarzy, itp., a potem okazuje się że za kryterium ceny otrzymałeś o 10 pkt mniej niż konkurencja i przegrałeś. Popatrz na to od innej strony – NFZ stawia Ci warunki do spełnienia i to Ty musisz się w swojej działalności do nich dostosować, podobnie w kontraktowaniu – musisz dostosować swoją ofertę do wymagań Funduszu, możesz sam obliczyć ile punktów dostaniesz za poszczególne kryteria i rozważnie sporządzając ofertę – być na początku rankingu ofert.

I jeszcze coś specjalnego dla Ciebie – jeśli czytałeś zakładkę „O mnie”, to już wiesz że moją pasją jest ogród, dlatego po każdym wpisie zamierzam zostawiać kwiaty z mojego ogrodu, zapewniam że będą nawet zimą.

Jest czerwiec, miesiąc róż, zobacz jaka piękna jest odmiana róży pnącej New Dawn, czyż nie wygląda jakby zrobiona była z porcelany?

IMGP2499
 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: