Procedura postępownia i organizacji udzielania świadczeń diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego.

Gabriela Jędrys        11 lutego 2015        Komentarze (0)

Jeżeli jesteś świadczeniodawcą w ramach „pakietu onkologicznego„, musisz pamiętać o jeszcze  jednej formalności, której musisz dopełnić, w związku z wymogami NFZ. Bo jest więcej niż pewne, że stanie się przedmiotem kontroli.

W zarządzeniach Prezesa NFZ, w części dotyczącej świadczeń onkologicznych, (np. paragraf 8 ust. 2 pkt 2)  zarządzenia nr 79/2014/DSOZ Prezesa NFZ, dotyczącym AOS), znajduje się zapis, z którego wynika, że świadczeniodawca zobowiązany jest do posiadania procedury postępowania i organizacji udzielania świadczeń diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego.

Pomyślisz pewnie, że to kolejny uciążliwy obowiązek, który trzeba wykonać. Spróbuj popatrzeć na to od innej strony, bo ustalenie takiej procedury sprawi, że Twoi pracownicy – lekarze, pielęgniarki, będą wiedzieli co mają robić, np. jakie badania mogą zlecać w ramach pakietu, jakie obowiązują terminy udzielania świadczeń i w jednym miejscu znajdą wzory dokumentów i informacji.

W konsekwencji, Twój podmiot leczniczy nie będzie narażony na dodatkowe koszty świadczeń, za które NFZ nie zapłaci.

Jeżeli jesteś kierownikiem podmiotu prowadzącego działalność leczniczą, opracuj lub zleć opracownie procedury postępowania i udzielania świadczeń onkologicznych, wprowadź ją odpowiednim zarządzeniem, zapoznaj z nią wszystkich, którzy mają wykonywać przewidziane w niej czynności a potem sprawdzaj i egzekwuj stosowanie tej procedury.

Co ma być w procedurze? Zadanie jest ułatwione o tyle, że niemal wszystko ustalone jest w ustawie o świadczeniach, przepisach wykonawczych do niej i zarządzeniach Prezesa NFZ, konieczne będzie zatem rozpisanie tych działań i przypisanie w ich ramach ról pracownikom, począwszy od chwili gdy pacjent przekroczy próg poradni czy szpitala.

Wszystkie te działania mają na celu  uniknięcie nieporozumień i zwiększenie poczucia, że wszyscy jedziecie po właściwych torach.

*   *   *

Ogród nigdy nie zasypia, bo nawet kiedy jest zasypany śniegiem, spod śniegu wystają kiełki nomen omen przebiśniegów.

IMGP9280


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: