Post noworoczny, w piątek i trzynastego

Gabriela Jędrys        13 stycznia 2017        8 komentarzy

Dzisiaj zadzwoniła do mnie miła osoba i z pewnym wyrzutem oświadczyła, że mój ostatni wpis na blogu jest sprzed paru miesięcy. Faktycznie, nie da się ukryć. No to się tłumaczę:

Ostatnie trzy miesiące 2016 roku były dla mnie niezwykle pracowite, stąd przedłużająca się cisza na blogu.

Przede wszystkim – szkolenia, było ich kilkadziesiąt, w wielu miastach po kilka razy, zawsze z inną grupą. Nie było mnie tylko w Białymstoku i Suwałkach. Niestety, o podróżach krajoznawczych trudno mówić, bo przemieszczałam się głównie po ciemku, a zwiedzanie za dnia też nie wchodziło w grę.

Bardzo dziękuję Uczestnikom tych szkoleń, Wasze podziękowania i opinie  tym bardziej utrzymują mnie w przekonaniu, że moja działalność ma sens.

Ponieważ niemal codziennie  dostaję zapytania, czy i gdzie będą szkolenia, oświadczam że będą, szczegóły wkrótce pojawią się w zakładce Szkolenia, ostatecznie dopinam terminy. Najbliższe odbędzie się 18 stycznia w Katowicach, na temat  ostatnich zmian w działalności leczniczej i kontraktowaniu, wiec jeśli ktoś chce, może się jeszcze zgłosić TUTAJ . Mam być nawet w Białymstoku, bliżej wiosny:).

Za niecałe dwa tygodnie będę prowadzić całodniowe wykłady na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu z prawnych aspektów funkcjonowania podmiotów leczniczych i praw pacjenta. Muszę wymyślić pytania egzaminacyjne, uff.

I pomyśleć, że nigdy w życiu nie chciałam być nauczycielem, a pierwsze szkolenie poprowadziłam kilka lat temu tylko dlatego, że kto się rozchorował i za późno było żeby odwołać,  a „Ty przecież znasz dobrze temat”.

No to się zgodziłam. No i tak to poszło:).

Donoszę także, że opracowuję nowy temat zajęć dla podmiotów prowadzących działalność leczniczą, które będę prowadziła  razem z psychologiem.  Szczegóły już bardzo niedługo, formuła będzie raczej zamknięta.

Przed samymi świętami Bożego Narodzenia tu i ówdzie trwały „małe” postępowania konkursowe. Toczyły się nieustające kontrole NFZ, w rezultacie których wręczano świadczeniodawcom prezenty – niespodzianki gwiazdkowe w postaci  a to protokołów kontroli, a to rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z przyczyn nieistniejących, a to wezwania do dokonania natychmiastowych korekt faktur i zapłaty, itd, itp.

Całe szczęście, że święta wypadły właściwie w weekend, co sprawiło  że było więcej czasu na przygotowanie pism, argumentów popartych dowodami , bo różne urzędy i instytucje jednak pracowały.

Tylko moje plany urządzenia sobie leniwych dni po szkoleniach spaliły przez NFZ na panewce, ale daliśmy radę wszystkim siedmiodniowym terminom, a nawet terminowi wyznaczonemu hojnie na całe trzy godziny, bo i taki się zdarzył.

Wszyscy czekamy na zapowiadane zmiany, nie ma pewności co do najbliższych miesięcy i myślę że jest to największa niepewność od 1999 roku. Zresztą wtedy wszystko było jakieś prostsze i pełne optymizmu, powstawało wtedy mnóstwo nowych placówek, prywatyzowały się SP ZOZ-y, a  kasy chorych nie były takie najgorsze z dzisiejszej perspektywy.

Z rozpoczęciem każdego nowego roku, mamy nadzieję na zmiany na lepsze, mimo wszystko,  Obiecuję być z Tobą,  informować i wspierać, tak jak do tej pory, bo nawet trudne czasy są po to, żeby się wzmocnić i przetrwać.

*  *  *

Zima zapanowała, u mnie pierwszy śnieg spadł w zeszłym tygodniu, chce sie powracać do zielonych widoków. Tęsknię za moimi letnimi rabatami, za jeżówkami, krawnikami i krwawnicami, jak na obrazku. Ależ te rośliny mają nazwy!

IMG_5434

 

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 31 stycznia, 2017 o 10:07

Czy ma Pani informacje kiedy będzie kontraktowanie? czy w pierwszej połowie 2017 roku coś się szykuje?

pozdrawiam
Magda

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 31 stycznia, 2017 o 16:09

Powinny być ogłaszane postępowania w pierwszej połowie roku, np. Wielkopolski OW NFZ ogłasza teraz sporo konkursów, ale na udzielanie świadczeń na krótki czas do 30 czerwca – doprawdy zaskakująca to praktyka. Wciąż nie wiadomo co z projektem zmian w ustawie o świadczeniach dot. sieci szpitali, od tego zależy w jakim zakresie będą postępowania w rodzaju leczenie szpitalne i AOS. Trzeba śledzić listy postępowań na stronach internetowych NFZ.

Odpowiedz

Magda 3 lutego, 2017 o 12:48

podobno w województwie opolskim już w styczniu zakończyły się terminy składania ofert na kontraktowanie w zakresie POZ? Słyszała Pani o tym?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 3 lutego, 2017 o 15:20

Nie słyszałam, ale właśnie sprawdziłam w przeglądarce postepowań, że rzeczywiście były zaproszenia do składania wniosków o zawarcie umów w rodzaju POZ. Tyle, że do zawarcia umowy na POZ nie stosuje się trybu konkursowego, tylko wnioskowy, co oznacza że każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą, który spełnia warunki udzielania świadczeń, może złożyć wniosek do NFZ w każdym czasie I umowa zostanie zawarta. W tym przypadku obowiązują inne zasady niż w pozostałych rodzajach świadczeń.

Odpowiedz

Kasia 6 lutego, 2017 o 19:45

Dzienn dobry,
czy ma Pani wiedze kiedy beda konkursy na stomatologie w tym roku? i czy mogę ulec jeszcze kryteria wyboru ofert?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 6 lutego, 2017 o 21:55

Pani Kasiu, odpowiedź w dzisiejszym poście, a o krytriach oceny ofert napiszę w najbliższych dniach.

Odpowiedz

Wiesław 2 marca, 2017 o 21:03

Kryteria oceny ofert w somatologii wydają się racjonalne.
Uwagi mam tylko do ilości punktów za specjalizacje przy tak ograniczonych procedurach.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 5 kwietnia, 2017 o 20:40

We wszystkich zakresach najwięcej punktów jest za kryterium jakości – personel. Nawet kilkadziesiąt, co może przesądzać o wybraniu oferty.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: