Doczekaliśmy się ogłoszenia konkursów na rehabilitację leczniczą i ich odwołania zanim jeszcze upłynęły terminy składania ofert. Np. małopolski OW NFZ podał w komunikacie, że odwołanie postępowań następuje w wyniku „uwzględnienia nowych okoliczności związanych z planowanymi zmianami legislacyjnymi w zakresie rozporządzenia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. 2013, poz. 1522 ze zm.), w części dotyczącej warunków realizacji świadczeń”.
Fundusz miał prawo to zrobić, ale rzadko podaje przyczynę odwołania. O co chodzi tym razem?
Po pierwsze: NFZ ogłosił konkursy tylko na trzy zakresy świadczeń: lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną, fizjoterapię ambulatoryjną i fizjoterapię domową. Rehabilitację stacjonarną i rehabilitację w ośrodku lub oddziale dziennym pominięto, jako że już wiadomo, że te zakresy świadczeń zostaną objęte siecią szpitali i z przepisów przejściowych wprowadzających zmiany w tym zakresie do ustawy o świadczeniach wynika, że umowy w rodzaju rehabilitacja lecznicza mogą zostać przedłużone do 30 września 2017 roku.
Po drugie; rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji, które określa warunki wymagane do udzielania świadczeń, bez spełnienia których oferta nie może być uznana za ważnie złożoną, jak również kryteria wyboru ofert przewidują obecnie, że wymagany do udzielania świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej jest specjalista w dziedzinie fizjoterapii. Takich specjalistów w całej Polsce jest bardzo mało, więc wykazywani byli w harmonogramch przez oferentów jako pracujący np. przez 1/2 godziny raz w tygodniu, co faktycznie może budzić wątpliwości, mimo że co do zasady jest dopuszczalne.
Po trzecie: zainterweniowała w tej sprawie Krajowa Rada Fizjoterapeutów, wyrażając wątpliwości co do wymogów, wobec czego Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w przepisach.
Rezultat: odwołanie konkursów w dwóch zakresach: fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej, postępowania w zakresie lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej toczą się nadal.
Rehabilitanci niech spodziewają się zatem zmian w rozporządzeniu „koszykowym” dotyczącym rehabilitacji, a możę i w kryteriach wyboru ofert w załaczniku nr 5 , więc trzeba trzymać rękę na pulsie, bo po wejściu w życie zmian, konkursy zostaną znowu ogłoszone.
* * *
Wiosna przyszła – stwierdzenie banalne i prawdziwe. Po wczorajszych deszczach, świat się nam zazielenił, pękąją pąki na czereśniowych drzewach, kwitną ciemierniki, hiacynty, pierwiosnki, narcyzy, bergenie. I japońskie magnolie, które zostawiam.
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy coś wiadomo bliżej o ewent. przedłużaniu umów na AOS? Sytuacja nadal jest niepewna,a wokół tego cisza….Dziekuję za ew. odpowiedź
Nie, sytuacja nie jest już niepewna w związku z uchwaleniem przepisów dot. sieci szpitali. Umowy na AOS wygasają z dniem 31 czerwca 2017 r, ale zostaną przedłużone: do końca września 2017 – w tym zakresie w którym znajdą się w sieci, a pozostałe do dnia 30 czerwca 2018 r. Będę o tym pisać na blogu.
Dziękuję ślicznie i czekamy na kolejne, bardzo ciekawe artykuły,które są niezwykle pomocne! Pozdrawiam z życzeniami pięknych i spokojnych Świąt!
Prowadzimy dzienny ośrodek rehabilitacji leczniczej dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, umowę mamy oczywiście do 30 czerwca 2017 r., czy wiadomo co dalej? z pani artykułu wynika, że może zostać ona przedłużona do września, na chwilę obecną nie otrzymaliśmy informacji ze strony nfz, może Pani jest bardziej zorientowana co robić, dziękuję za ew. odpowiedź M.
Pani Marto, odpowiedź na ten temat już jest w kolejnym poście. Pozdrawiam.
Czy coś wiadomo co z umowami które kończą się 30 czerwca 2017 r.?dokładnie chodzi o ośrodek dzienny dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego,z góry dziekuję za informację