Kalendarz kontraktowania NFZ

Gabriela Jędrys        29 czerwca 2017        12 komentarzy

Dwa dni temu dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ ogłosili kto jest w sieci a kto poza nią, czyli jakie oddziały szpitalne i jakie poradnie działające w tych szpitalach nie będą musiały przystępować do postępowania konkursowego i od 1 października 2017 r. będą miały  ot tak, po prostu umowę z Funduszem. Jeżeli ktoś marzył o równości, to znowu została zlikwidowana.

Szukaj informacji o sieci szpitali na stronach internetowych NFZ – wykazów szpitali zakwalifkowanych do PSZ i nie wybieraj wersji uproszczonej, bo tam jest tylko sam wykaz placówek.

Ustalenie kto w sieci i w jakim zakresie, daje nam obraz tego co będzie kontraktowane przez NFZ na „starych zasadach”, czyli jak to mówili zwolennicy sieci „w morderczych konkursach”.

Teraz pora odpowiedzieć na pytanie kiedy będzie kontraktowanie reszty, tym bardziej, że na te rodzaje świadczzeń, których nie ma w sieci, postępowania konkursowe albo już się skończyły (opieka długoterminowa), albo właśnie trwaja (stomatologia, rehabilitacja).

W tych wszystkich zakresach, które objete zostaną siecią , czyli świadczeń w ramach: leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej (ale tylko stacjonarnej i w oddziale/ośrodku dziennym), programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, umowy zostają przedłużone do 30 września 2017 r, a od 1 października 2017 r. zostaną zawarte nowe w ramach sieci.

Oznacza to, że do tego czasu, czyli do 30 września 2017 r. powinny być przeprowadzone konkursy na  zakresy jw.,  które  będą realizowane przez  podmioty niezakwalifikowane do sieci .

Umowy na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w zakresie który realizowany jest przez placówki które znalazły się poza siecią,  będą przedłużane na okres nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2018 r, zatem konkursy w tych zakresach mogą być ogłaszane nawet już pod koniec tego roku, lub na początku przyszłego.

Szpitale które znalazły się w sieci, nie będą mogły składać ofert w postępowaniach na świadczenia siecią objęte, więc nie będą stanowiły konkurencji dla pozostałych. Inna sprawa, ile pieniędzy zostanie przeznaczone dla „pozostałych”, bo w tym właśnie miejscu tkwi największy problem.

To o czym piszę powyżej, to nie jest wiedza tajemna, tylko wynikająca z przepisów przejściowych przy okazji kolejnej, niepoliczalnej już, nowelizacji ustawy o świadczeniach.

Wygląda na to, że niektórzy będą musieli zrezygnować z wakacji w wakacje w tym roku.

 *  *  *

Lato w pełni,  żar leje się z nieba, deszcz pada rzadko, kolejne kwiaty i kolory pojawiają się w ogrodzie. Czerwiec to miesiąc róż, nieco spóźnionych w tym roku. Gorące lato sprawia, że ogród przepięknie pachnie różami, a wieczorem zapachowy spektakl zaczynają wiciokrzewy. Na zdjęciu jest historyczna róża galijska, nazywa się  Cardinal de Richelieu.

 

 

 

 

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewa 30 czerwca, 2017 o 13:23

Na rehabilitacje jeszcze nie ma konkursów. Ogłoszono tylko na zakres rehabilitacji lekarskiej

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 30 czerwca, 2017 o 13:38

Pani EWo, ależ są, wszystko zależy od oddziału NFZ. Konkursy ogłoszono już w Małopolsce, na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku na przykład, w tym na fizjoterapię ambulatoryjną i domową.

Odpowiedz

ula 4 lipca, 2017 o 10:11

Pani Mecenas, czyli jeżeli chciałabym ubiegać się o stworzenie nowej poradni specjalistycznej AOS, więc poza siecią, to konkursy najwcześniej pod koniec roku?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 4 lipca, 2017 o 10:29

Właśnie tak najprawdopodobniej będzie, teraz umowy na AOS są przedłużone do 30 września 2017r., potem będą maksymalnie do 30 czerwca 2018.

Odpowiedz

dw 22 lipca, 2017 o 19:29

Przy zmniejszonym budżecie na AOS (-22% mniej pieniędzy w doniesieniu do 2017 roku!) uważasz , że masz szanse w konkursie jak będziesz nowym podmiotem? Optymistka…

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 24 lipca, 2017 o 17:21

Nie pisałam co prawda, czy i jakie szanse w konkursie mają nowe podmioty, ale już pod koniec 2014 r. ostrzegałam tu na blogu i potem na szkoleniach że będą miały mnniejsze szanse, ze względu na opiniowanie przez wojewodę utworzenia nowych szpitali i podmiotów, które działają w ramach AOS (tzw. system IOWISZ), co przekłada się na odejmowanie punktów w ofercie, no i ze względu na brak punktów za ciągłość.
W konkursach, przeprowadzonych w tym roku, w wielu przypadkach, to właśnie nowe podmioty zostały wybrane, a „stare” przepadły z powodu odrzucenia ich oferty – w takim przypadku punkty za kryteria wyboru ofert, nie mają żadnego znaczenia.

Odpowiedz

Milena 7 sierpnia, 2017 o 19:36

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/informacja a jak rozumieć informację ktora moesci się pod linkiem?Czy dotyczy Oddzialu rehabilitacji dziennej i fizjoterapii ambulatoryjnej?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 8 sierpnia, 2017 o 10:47

Po otwarciu linku pojawia się na stronie tylko pluszowy miś, zasmucony tym że strona się nie otwiera, niestety:). Proszę jeszcze raz spróbowaś skopiować link.

Odpowiedz

Katarzyna 28 sierpnia, 2017 o 18:15

Pani Gabrielo, jeśli podmiot leczniczy zmienił nazwę ( w spółce cywilnej zmienił się wspólnik) oraz siedzibę to jak najprościej nanieść te zmiany do Regulaminu organizacyjnego?
Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
W 2016 roku byłam na szkoleniu w Katowicach, które Pani prowadziła i mam pytanie kiedy można się spodziewać następnych szkoleń.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 26 lutego, 2018 o 12:59

Tak jak powołaliście Państwo regulamin organizacyjny do życia w określonej formie, konieczna jest zmiana tego aktu w sposób który odzwierciedli zmiany.
Szkolenia prowadzę nieustająco, proszę zaglądać na kalendarz szkoleń firm które je organizują z moim udziałem w zakładce Szkolenia.

Odpowiedz

Anna 3 marca, 2018 o 16:11

Jak obecnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o kontraktowanie świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego i na jakich zasadach się to odbywa? Pozdrawiam

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 5 marca, 2018 o 17:13

Konkursy na stomatologię były i będą ogłaszane tam, gdzie umowy dotychczasowe wygasną w połowie tego roku lub później. Stomatologia była już kontraktowana w 2017 r. np. na Śląsku i Pomorzu, teraz trwają konkursy w Małopolsce. Zasady postępowania i warunki dla oferentów, a właściwie przepisy prawa w których są one określone zamieszczone są w każdym ogłoszeniu o postępowaniu, np. pod tym linkiem: file:///C:/Users/Tomek/Downloads/65004032-59b1-2d7b-e054-78e7d1fc73b4.pdf

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: