Dwa dni temu dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ ogłosili kto jest w sieci a kto poza nią, czyli jakie oddziały szpitalne i jakie poradnie działające w tych szpitalach nie będą musiały przystępować do postępowania konkursowego i od 1 października 2017 r. będą miały ot tak, po prostu umowę z Funduszem. Jeżeli ktoś marzył o równości, to znowu została zlikwidowana.
Szukaj informacji o sieci szpitali na stronach internetowych NFZ – wykazów szpitali zakwalifkowanych do PSZ i nie wybieraj wersji uproszczonej, bo tam jest tylko sam wykaz placówek.
Ustalenie kto w sieci i w jakim zakresie, daje nam obraz tego co będzie kontraktowane przez NFZ na „starych zasadach”, czyli jak to mówili zwolennicy sieci „w morderczych konkursach”.
Teraz pora odpowiedzieć na pytanie kiedy będzie kontraktowanie reszty, tym bardziej, że na te rodzaje świadczzeń, których nie ma w sieci, postępowania konkursowe albo już się skończyły (opieka długoterminowa), albo właśnie trwaja (stomatologia, rehabilitacja).
W tych wszystkich zakresach, które objete zostaną siecią , czyli świadczeń w ramach: leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej (ale tylko stacjonarnej i w oddziale/ośrodku dziennym), programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, umowy zostają przedłużone do 30 września 2017 r, a od 1 października 2017 r. zostaną zawarte nowe w ramach sieci.
Oznacza to, że do tego czasu, czyli do 30 września 2017 r. powinny być przeprowadzone konkursy na zakresy jw., które będą realizowane przez podmioty niezakwalifikowane do sieci .
Umowy na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w zakresie który realizowany jest przez placówki które znalazły się poza siecią, będą przedłużane na okres nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2018 r, zatem konkursy w tych zakresach mogą być ogłaszane nawet już pod koniec tego roku, lub na początku przyszłego.
Szpitale które znalazły się w sieci, nie będą mogły składać ofert w postępowaniach na świadczenia siecią objęte, więc nie będą stanowiły konkurencji dla pozostałych. Inna sprawa, ile pieniędzy zostanie przeznaczone dla „pozostałych”, bo w tym właśnie miejscu tkwi największy problem.
To o czym piszę powyżej, to nie jest wiedza tajemna, tylko wynikająca z przepisów przejściowych przy okazji kolejnej, niepoliczalnej już, nowelizacji ustawy o świadczeniach.
Wygląda na to, że niektórzy będą musieli zrezygnować z wakacji w wakacje w tym roku.
* * *
Lato w pełni, żar leje się z nieba, deszcz pada rzadko, kolejne kwiaty i kolory pojawiają się w ogrodzie. Czerwiec to miesiąc róż, nieco spóźnionych w tym roku. Gorące lato sprawia, że ogród przepięknie pachnie różami, a wieczorem zapachowy spektakl zaczynają wiciokrzewy. Na zdjęciu jest historyczna róża galijska, nazywa się Cardinal de Richelieu.
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Na rehabilitacje jeszcze nie ma konkursów. Ogłoszono tylko na zakres rehabilitacji lekarskiej
Pani EWo, ależ są, wszystko zależy od oddziału NFZ. Konkursy ogłoszono już w Małopolsce, na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku na przykład, w tym na fizjoterapię ambulatoryjną i domową.
Pani Mecenas, czyli jeżeli chciałabym ubiegać się o stworzenie nowej poradni specjalistycznej AOS, więc poza siecią, to konkursy najwcześniej pod koniec roku?
Właśnie tak najprawdopodobniej będzie, teraz umowy na AOS są przedłużone do 30 września 2017r., potem będą maksymalnie do 30 czerwca 2018.
Przy zmniejszonym budżecie na AOS (-22% mniej pieniędzy w doniesieniu do 2017 roku!) uważasz , że masz szanse w konkursie jak będziesz nowym podmiotem? Optymistka…
Nie pisałam co prawda, czy i jakie szanse w konkursie mają nowe podmioty, ale już pod koniec 2014 r. ostrzegałam tu na blogu i potem na szkoleniach że będą miały mnniejsze szanse, ze względu na opiniowanie przez wojewodę utworzenia nowych szpitali i podmiotów, które działają w ramach AOS (tzw. system IOWISZ), co przekłada się na odejmowanie punktów w ofercie, no i ze względu na brak punktów za ciągłość.
W konkursach, przeprowadzonych w tym roku, w wielu przypadkach, to właśnie nowe podmioty zostały wybrane, a „stare” przepadły z powodu odrzucenia ich oferty – w takim przypadku punkty za kryteria wyboru ofert, nie mają żadnego znaczenia.
http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/informacja a jak rozumieć informację ktora moesci się pod linkiem?Czy dotyczy Oddzialu rehabilitacji dziennej i fizjoterapii ambulatoryjnej?
Po otwarciu linku pojawia się na stronie tylko pluszowy miś, zasmucony tym że strona się nie otwiera, niestety:). Proszę jeszcze raz spróbowaś skopiować link.
Pani Gabrielo, jeśli podmiot leczniczy zmienił nazwę ( w spółce cywilnej zmienił się wspólnik) oraz siedzibę to jak najprościej nanieść te zmiany do Regulaminu organizacyjnego?
Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
W 2016 roku byłam na szkoleniu w Katowicach, które Pani prowadziła i mam pytanie kiedy można się spodziewać następnych szkoleń.
Tak jak powołaliście Państwo regulamin organizacyjny do życia w określonej formie, konieczna jest zmiana tego aktu w sposób który odzwierciedli zmiany.
Szkolenia prowadzę nieustająco, proszę zaglądać na kalendarz szkoleń firm które je organizują z moim udziałem w zakładce Szkolenia.
Jak obecnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o kontraktowanie świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego i na jakich zasadach się to odbywa? Pozdrawiam
Konkursy na stomatologię były i będą ogłaszane tam, gdzie umowy dotychczasowe wygasną w połowie tego roku lub później. Stomatologia była już kontraktowana w 2017 r. np. na Śląsku i Pomorzu, teraz trwają konkursy w Małopolsce. Zasady postępowania i warunki dla oferentów, a właściwie przepisy prawa w których są one określone zamieszczone są w każdym ogłoszeniu o postępowaniu, np. pod tym linkiem: file:///C:/Users/Tomek/Downloads/65004032-59b1-2d7b-e054-78e7d1fc73b4.pdf