Efektywność kontroli NFZ. Specyficzna.

Gabriela Jędrys        20 października 2015        Komentarze (0)

 

Przygotowuję się właśnie do cyklu szkoleń o kontroli NFZ. Czytam sobie różne rzeczy, porównuję, analizuję, itp.

—W  Biuletynie Informacji Publicznej NFZ, dostępnym na tej stronie NFZ, Fundusz udostępnia informacje dotyczące prowadzonych u świadczenioniodawców kontroli.

No, nie wygląda to wesoło dla Ciebie, Szanowny Świadczeniodawco, oj nie.

W całym 2012 roku NFZ przeprowadził 2992 postępowania kontrolne i nałożył sankcje w wysokości 20 289 097,92 zł. A w pierwszym półroczu 2015 roku przeprowadził 1068 postępowań, ale sankcje wyniosły łącznie aż  55 021 526,64 zł.

Przy utrzymaniu tego trendu, do końca roku i troche później, wróci do Funduszu ponad 100 mln złotych. Nieźle.

Jakiś czas temu, NIK zarzucał Funduszowi nieefektywność w prowadzeniu kontroli, jak widać NFZ dosłownie wziął sobie to do serca i stara się efektywniej stosować sankcje finansowe.

W zeszłym miesiącu mój klient, w wyniku prowadzonej przez oddział wojewódzki kontroli realizacji umowy, otrzymał za stwierdzone „uchybienia” karę umowna w wysokości 53 zł 21 groszy. Złożyliśmy zastrzeżenia, a  jakże.

A inny dostał karę umowną wielokrotnie przekraczającą wartość świadczeń, co do których kontrolerzy z NFZ stwierdzili drobne braki w dokumentacji medycznej.  Zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego czekają na rozpatrzenie.

Ale wynika z tego, że kontrolujący z NFZ starają się teraz w każdym postępowaniu kontrolnym nałożyć karę umowną, nawet tak śmiesznie niską i za „byle co”.

*   *   *

Zima w postaci mokrego, zaskakującego śniegu, jak szybko przyszła, tak szybko poszła. Straty w ogrodzie na szczęście nie są wielkie. Zostawiam dzisiaj gorąco różowy bukiet kwiatów z mojego ogrodu, które ścięłam w niedzielę. Ostatnie kwiaty cieszą najbardziej.

IMGP5309

 

 

—

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: