Zmiany w przepisach o działalności leczniczej, czyli co każdy świadczeniodawca wiedzieć powinien

Gabriela Jędrys        06 sierpnia 2016        17 komentarzy

Od 15 lipca tego roku weszły w życie zmiany w ustawie o działalności leczniczej. Sporo o nich pisano, skupiając się główie na regulacjach dotyczących ograniczeń w komercjalizacji szpitali albo możliwości kupowania świadczeń przez samorządy na takich zasadach jak robi to NFZ.

Chciałabym opowiedzieć Ci o tych zmianach, o których nie pisze się wiele, a które dotyczą Twojej działalności, drogi Świadczeniodawco, bo wszak jesteś podmiotem leczniczym albo prowadzisz praktykę zawodową, tak czy inaczej w większości przypadków wykonujesz działalność leczniczą i chciałbyś ją prowadzić zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Po pierwsze jako podmiot leczniczy nie prowadzisz już przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, tylko zakład leczniczy. Definicja została ta sama – zakład to składniki majątkowe za pomocą których prowadzisz działalność, czyli np. lokal w którym masz przychodnię, o ile jest Twoją własnością, sprzęt którego używasz do udzielania świadczeń, itd.

A jeżeli jesteś lekarzem, który prowadzi  indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem, to teraz w tej przydługiej nazwie Twojej praktyki słowa „przedsiębiorstwo” zastępuje się słowami „zakład leczniczy”. To samo dotyczy prakyki pielęgniarskiej.

I tak w całej ustawie – wszędzie tam, gdzie było  „przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego”, jest teraz „zakład leczniczy”.

Krzywisz się teraz, bo „zakład” kojarzy Ci się  z zakładem fryzjerskim? Trudno, nie Tobie jednemu.

Po drugienie musisz już składać do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC, ani dokonywać zmian wpisów w tym zakresie. Co nie oznacza że możesz teraz nie mieć tego ubezpieczenia, Nie, ono nadal jest obowiązkowe, ale nie zgłaszamy go do rejestru.

Po trzecie – jeżeli prowadzisz praktykę lekarską,  mniej lub bardziej specjalistyczną, wyłącznie w zakładzie leczniczym ( tak, tak, uczymy od razu nowych nazw), nie musisz mieć regulaminu organizacyjnego i słusznie, bo  w tym przypadku ten wymóg był pozbawiony sensu.

Po czwarte – jeżeli chcesz założyć nowy podmiot leczniczy, albo utworzyć w już istniejącym nowe  komórki organizacyjne, to nie będziesz musiał przedstawiać w rejestrze decyzji administracyjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czyli opinii potwierdzajacej spełnianie warunków dla rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności. To znaczy, że będzie można szybciej zarejestrować podmiot leczniczy i rozpocząć działalność, ale warunki sanitarne, ogólnoprzestrzenne i inne i tak spełniać musisz. Instytucji, które mogą Cię skontrolować w tym zakresie jest wiele – PIS (nie partia, Broń Boże), wojewoda, Minister Zdrowia i oczywiście NFZ.

I wreszcie punkt piąty, bo „po piąte” jakoś nie brzmi najlepiej, jeżeli prowadzisz szpital, to nie musisz  już mieć  ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.

Łatwo zapamiętać i nie sposób nie zauważyć, że zmiany omówione w pkt 2-4 uproszczą Ci nieco życie.

Oczywiście nie są to wszystkie zmiany, jest ich sporo, polecam więc przeczytanie ustawy.

* * *

Są kwiaty tak bardzo ciemnoczerwone, że niemal czarne. Kwitnie mi teraz na rabacie taka czarna piękność, drakiew purpurowa, scabioza atropurpurea.

IMG_5278

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwona Październik 14, 2016 o 07:50

Dzień dobry. Według tych nowych przepisów to rozumiem, że prowadząc działalność gospodarczą jednoosobową Poradnię to teraz też będę się nazywać zakład leczniczy?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Październik 22, 2016 o 11:53

Jeżeli jest Pani podmiotem leczniczym, wpisanym do rejestru podmiotów leczniczych, to nazwa, której Pani używa się nie zmieni. Tylko majątek przy pomocy którego wykonuje Pani działalność, dotychczas będący „przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego”, określa się zgodnie z ustawą o działalności leczniczej „zakładem leczniczym”, co znalazło odzwierciedlenie w rejestrze podmiotów leczniczych.
Więc teraz każdy podmiot leczniczy wykonuje swoją działalność w zakładzie leczniczym.

Odpowiedz

Karolina Listopad 3, 2016 o 14:02

Witam, Gdzie znajdę informację dotyczącą warunków które musi spełniać lokal? Czy coś się w tym temacie zmieniało skoro PIS nie wydaje już orzeczeń?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Listopad 7, 2016 o 10:41

Warunki które musi spełniać lokal w którym prowadzona jest działalność lecznicza, określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. PIS nie wydaje już decyzji administracyjnych, ale podmioty wykonujące działalność leczniczą muszą bezwzględnie spełniać warunki prowadzenia działalności, w tym dotyczące lokalu i tu nic się nie zmieniło.

Odpowiedz

andrzej Listopad 7, 2016 o 11:40

Proszę ,o powiadomienie mnie o nowych wpisach i komentarzach przez email.

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Listopad 7, 2016 o 11:47

Dziękuję bardzo:). Żeby powiadomienia o nowych komentarzach do Pana przychodziły, proszę kliknąć pod okienkiem komentarza w małe okienko z prawej sstrony przy tekście: „Powiadom mnie o kolejnych komentarzach przez email”. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomek Maj 13, 2017 o 12:30

Pani Mecenas, czy podmiot prawa handlowego jakim jest sp. z o.o. chcąc świadczyć usługi konsultacji psychiatrycznych, musi wpisać się jako zakład leczniczy?
Czy może jednak nie musi, skoro psychiatra jako lekarz medycyny i tak prowadzi swoją praktykę w formie np. działalności gospodarczej i wówczas w ramach wspópracy o świadczenie takich usług na rzecz sp. z o.o. nastepuje podpisanie umowy pomiędzy podmiotami gospodarczymy?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Czerwiec 9, 2017 o 01:07

Jeżeli spółka z o.o. chce prowadzić działalność leczniczą, to musi się zarejestrować jako podmiot leczniczy i w związku z tym zakład leczniczy.

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 20, 2017 o 23:15

dziękuje za rozjaśnienie wielu tematów.Pozdrawiam

Odpowiedz

Alicja Lipiec 11, 2017 o 08:39

Witam,
bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości:
1. mając działalność gospodarczą i własny gabinet dentystyczny trzeba się zarejestrować?
2. czy jest to konieczne aby inny lekarz wsłópracować ze mną?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Lipiec 11, 2017 o 13:12

Jeżeli prowadzi Pani działalność gospodarczą i ma gabinet dentystyczny, to zapewne ma Pani również zarejestrowaną praktykę lekarską w swojej izbie lekarskiej. Jeżeli tak jest, to w porządku, nie każdy musi być podmiotem leczniczym rejestrowanym u wojewody.
W przypadku prowadzenia praktyki lekarskiej, lekarz nie może zatrudnić innego lekarza, a w przypadku podmiotu leczniczego jest to możliwe. Generalnie podmiot leczniczy rejestruje sie, gdy działalność lecznicza ma być prowadzona na większą skalę, m.in po to zatrudnić pracowników.
Mam nadzieję że odpowiedziłam na pytania:). Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Alicja Lipiec 12, 2017 o 12:37

Pięknie dziękuję za Pani odpowiedź, jednak mam jeszcze jedną wątpliwość.
Mam gabinet dentystyczny, mam działalność, zarejestrowaną praktykę lekarska, kasę fiskalną. Rozumiem, że nie mogę współpracować z innym lekarzem, którego nie chcę zatrudniać a jedynie współpracować i rozliczać się procentowo?
pozdrawiam Panią serdecznie i dziękuję za poświęcony czas

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Lipiec 13, 2017 o 15:06

Zatrudnienie to w tym przypadku moim zdaniem pojęcie szerokie i obejmuje nie tylko umowę o pracę. Myślę że sprawa zasługuje na odrębny wpis.

Odpowiedz

Emilia Lipiec 17, 2017 o 22:10

Witam,
czy stosowany termin „indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego” widniejący w księgach rejestrowych prowadzonych przez Izby Lekarskie jest niepoprawny? Czy wobec tego Izby powinny teraz zmodyfikować nazewnictwo rodzajów praktyk zawodowych i stosować już poprawny termin: „indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym”?

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Lipiec 24, 2017 o 17:28

Oczywiście ten termin jest niepoprawny. W rejestrze podmiotów leczniczych zmiana pojawiła się dość szybko, a w rejestrze praktyk zawodowych, chyba ktoś zapomniał o wprowadzeniu zmiany i jest po staremu. No cóż…

Odpowiedz

Joanna K Lipiec 27, 2017 o 13:59

Witam
Podmiot leczniczy prowadzi zakład leczniczy w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pod danym adresem. Obecnie otwieramy się w innym mieście ale dokładnie z tym samym zakresem świadczeń. Rozumiem , że należy do wojewody zgłosić powstanie drugiego zakładu leczniczego, który w nazwie np. dodatkowo będzie zawierał miejscowość

Odpowiedz

Gabriela Jędrys Lipiec 27, 2017 o 22:48

Właśnie tak będzie dobrze, ale nazwa nie musi zawierać miejscowości w tym przypadku, chociaż można tak zrobić. Generalnie nazwa zakładu, jednostek organizacyjnych, komórek zależy wyłącznie od podmiotu leczniczego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: