Zawieszenie obowiązków z pakietu kolejkowego NFZ na czas trwania epidemii koronawirusa COVID -19

Gabriela Jędrys        01 kwietnia 2020        2 komentarze

Wczorajszy dzień zasypał nas nowymi regulacjami prawnymi w związku ze stanem epidemii.  Staram się dla Was trzymać cały czas rękę na pulsie i informuję tutaj o ważnych zmianach dla świadczeniodawców NFZ. Nie bawimy się dziś w prima aprilis:).

Na czas trwania epidemii zawiesza się wykonywanie przez świadczeniodawców NFZ obowiązków związanych z pakietem kolejkowym, o których mowa w art. 23, 23a) i 23b) ustawy o świadczeniach.

Czyli nie sprawozdajemy kolejek oczekujących, harmonogramów przyjęć ani pierwszego wolnego dnia udzielenia świadczenia.

Oprócz tego szpital i  świadczeniodawca udzielający świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej nie musi w czasie trwania epidemii umożliwiać pacjentom umawiania się drogą elektroniczną na wizyty, monitorowania statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia oraz powiadamiać pacjentów  o terminie udzielenia świadczenia.

NFZ w czasie epidemii nie będzie też mógł prowadzić kontroli dotyczącej pakietu kolejkowego ani żądać wyjasnień  z nim związanych.

Pamiętaj że to nie znaczy, że możesz nie prowadzić kolejek w ogóle, ten obowiązek zostaje, tylko nie musisz przesyłać informacji o kolejkach do NFZ.

Gdzie szukać żródła tej regulacji? W zmianach w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zawartej w specjalnej jeszcze innej ustawie, opublikowanej wczoraj, którą znajdziesz TUTAJ.

Jak zwykle szukanie jest trochę skomplikowane, więc od razu odsyłam Cię na samą górę strony 19 tego aktu, a jeżeli chcesz przeczytać przepis bez szukania, to brzmi on tak:

Art. 7b. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożeni.a epidemicznego lub stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, na okres jego trwania:
1) zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów art. 23, art. 23a i art. 23b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

O tym że kolejki wiecznie żywe, świadczy też dzisiejszy komunikat na stronie NFZ.

* * *

Ogród bardzo pomaga w tym czasie, jeszcze bardziej cieszę się że go mam. Chociaż może powinnam  się przerzucić z uprawy kwiatków na marchewkę, albo przynajmniej powiększyć jej areał, mając na uwadze trudne czasy, które przed nami. Na razie pięknie się niebieszczą cebulice na rabacie i nie, nie są do jedzenia mimo że nazywają się tak warzywnie. 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jolanta 2 kwietnia, 2020 o 10:56

Pani wpisy są bezcenne!

Odpowiedz

Gabriela Jędrys 2 kwietnia, 2020 o 11:49

Staram się:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: