Zawieszenie lub ograniczenie realizacji umowy z NFZ z powodu koronawirusa COVID-19

Gabriela Jędrys        16 marca 2020        Komentarze (0)

Nadzwyczajne, niespodziewane sytuacje zawsze zaskakują.  Koronawirus COVID-19  i podjęte w związku z tym działania są nadzwyczajne, każdego dnia wydawane są regulacje prawne z tym związane a wiele z nich dotyczy prowadzenia działalności leczniczej, bo wszak chodzi o życie i zdrowie ludzkie.  

Podmioty prowadzące działalność leczniczą już od zeszłego tygodnia zastanawiały  się, czy i jak ograniczać  przyjmowanie pacjentów a nawet zamykać placówki. Miałam sporo pytań na ten temat. W dodatku wiele szpitali wprowadziło ograniczenia  co do przyjęć planowych i przyjęć w przychodniach przyszpitalnych. 

Sytuacja została jednoznacznie określona tylko w przypadku leczenia uzdrowiskowego, które od dnia 14 marca 2020 r. nie może być prowadzone aż do odwołania, ale leczenie rozpoczęte przed tym dniem w uzdrowisku ma być kontynuowane. Wynika to z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Niestety, pozostali świadczeniodawcy NFZ  zostali pozostawieni  z tymi decyzjami sami sobie, dopiero wczoraj wieczorem pojawił się komunikat co do możliwości ograniczania i zawieszania działalności w ramach umów z NFZ ze względu na ryzyko zarażenia COVID-19.

Pamiętaj, że komunikat NFZ nie jest źródłem obowiązującego prawa, jest zaleceniem dla świadczeniodawców,  zatem  nie jest to bezwzględnie obowiazujący nakaz, a decyzje w tej sprawie będzie podejmował samodzielnie właściciel lub kierownik placówki. 

Od moich klientów wiem, że jest bardzo różnie – część personelu medycznego chce normalnie pracować a część obawia się zarażenia, nawet odmawia pracy w SOR, wiele osób poszło na zwolnienia. Niektóre podmioty lecznicze posiadają środki ochrony w postaci masek, ubioru ochronnego, itp. w innych nie jest z tym najlepiej. Zatem decyzja o ograniczeniu lub zawieszeniu działalności będzie zależała od warunków jakie są w placówce. 

Na pewno mimo wszystko, decydując się na zmiany, trzeba pamiętać o formalnościach i zgłosić pisemnie zawieszenie czy ograniczenie udzielania świadczeń do NFZ, powołując się na zapis w  § 9 ust. 5 OWU, czyli na brak możliwości udzielania świadczeń którego nie można było przewidzieć, co nie wymaga zgody dyrektora OW NFZ. 

Jeżeli nieobecne są osoby udzielające świadczeń, pamiętaj aby zgłaszać to w harmonogramie na Portalu Świadczeniodawcy lub SZOI, bo harmonogram rzecz święta, nawet w czasach zarazy.

***

No nic, przyroda nie przejmuje się i wiosna nadchodzi jak zwykle. Pierwsze zerwane w ogrodzie narcyzy od soboty są w wazonie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowynfz.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Gabriela Jędrys z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@umowynfz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: